Nowe zasady przepisywania recept na leki psychotropowe i środki odurzające

08. 08. 2023

2 sierpnia w życie weszły przepisy ograniczające zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Zmiany zostały wprowadzone na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. poz. 1368) i dotyczą preparatów zawierających środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P lub prekursor kategorii 1.
 
Nowe przepisy nakładają na lekarzy, przed wystawieniem recepty na leki odurzające lub psychotropowe, obowiązek przeprowadzenia badania i oceny wpływu leku na pacjenta, poprzez sprawdzenie, jakie leki pacjentowi dotychczas przepisano, które wykupił, zażywa i w jakich dawkach. Weryfikacja może zostać przeprowadzona zarówno stacjonarne, jak i w formie teleporady.
 
Dane pacjent będzie mógł udostępnić lekarzowi za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP), systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem — jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP. Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach, bowiem nowe przepisy nie znajdą zastosowania, jeśli recepta będzie przepisywana w ramach kontynuacji leczenia, a od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta nie minęły 3 miesiące.
 
Co istotne, nowe zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarza placówki podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent i którego pacjent wskazał składając deklarację. Jest to uzasadnione faktem, iż Lekarze ci sprawują stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia. Sytuacja zmienia się jednak, gdy w tej samej placówce POZ pacjenta przyjmie inny lekarz. Wówczas ma on obowiązek weryfikacji historii recept, jednak jako pracownik tej samej przychodni ma on ułatwiony dostęp do historii leczenia, a więc pacjent nie musi niczego robić, by ją udostępnić.
Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
Autorka: Dominika Ziętara – prawnik w kancelarii SKP.

Kontakt

Warszawa

ul. Ks. Skorupki 5,
00-546 Warszawa

Sopot

ul. Armii Krajowej 116/17
81-824 Sopot
22 230 2655biuro@skplaw.pl
Więcej
Copyright 2022 Polityka Prywatności Regulamin