Noworoczne zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności

10. 01. 2025

Od nowego roku, polskich przedsiębiorców obowiązują nowe przepisy dotyczące kodów PKD 2025, które określają rodzaj wykonywanej działalności. Przedsiębiorcy oraz spółki rozpoczynające swoją działalność będą klasyfikowani już według nowych kodów PKD 2025, natomiast podmioty prowadzące działalność przed 1.01.2025 r. będą miały 2 lata na dostosowanie dotychczasowych kodów PKD 2007 do nowych regulacji.
 
Zmiany w krajowym PKD wynikają ze zmian w klasyfikacji na poziomie Unii Europejskiej (klasyfikacja NACE) oraz aktualnych realiów rynkowych, technologicznych i społecznych. Obejmują one działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach, takie jak te związane z gospodarką cyfrową czy bio-gospodarką. Doprecyzowano również opisy tradycyjnych gałęzi przemysłu.
 
Kogo dotyczą zmiany?
 
Do zmian zobowiązani będą wszyscy przedsiębiorcy posługujący się kodami PKD, czyli:

  • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, wpisanie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
  • podmioty objęte obowiązkiem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), czyli na przykład spółki osobowe, kapitałowe, spółdzielnie, fundacje.

Okres przejściowy
 
Przedsiębiorcy, zgodnie z treścią Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Rozporządzenie), będą mieli czas na dostosowanie swoich kodów PKD, do 31 grudnia 2026 roku. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy jako oznaczenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej mają wskazany kod 93.29.Z (tj. Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna), według PKD 2007 – oni będą zobowiązani do zmiany tego kodu do dnia 31 grudnia 2025 roku. Wobec tego, w tych okresach przejściowych stosowane będą równolegle dwie klasyfikacje – stare PKD 2007 i nowe PKD 2025. Jeśli przedsiębiorca nie dokona aktualizacji wpisu w okresie przejściowym, zgodnie z informacjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD 2007 na PKD 2025 zgodnie z zasadami określonymi przez Główny Urząd Statystyczny.
 
Praktyczne skutki
 
Z pozoru kosmetyczna, statystyczna zmiana może mieć realne praktyczne konsekwencje dla uczestników obrotu prawnego.
 
Rozporządzenie wskazuje, że w sytuacji, w której wnioskodawca zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym składa wniosek o zmianę PKD, zobowiązany będzie do stosowania już nowej klasyfikacji – PKD 2025.
 
Inaczej będzie wyglądać sytuacja dla podmiotów dokonujących zmian w CEIDG. Jest to związane z tym, że przepisy Rozporządzenia stanowią, że przy każdej zmianie wpisu w CEIDG (czyli nie tylko dotyczącej zmiany dotychczasowego PKD), system wymagać będzie dostosowania kodów PKD do nowej klasyfikacji z 2025 roku. Oznacza to, że w sytuacji, w której przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG chce zmienić np. tylko swój adres prowadzenia działalności, konieczne będzie jednoczesne dostosowanie swojej dotychczasowej klasyfikacji PKD do nowych wymogów, niezależnie od naszej woli. Potwierdzenie możemy również znaleźć w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii[1], w którym wprost wskazano, że taka powinna być praktyka obrotu.
 
Natomiast takie podejście nie będzie miało zastosowania do podmiotów wpisanych do KRS, ponieważ dla tych podmiotów wymóg dostosowania starego PKD do nowego PKD, będzie miał zastosowanie tylko w przypadku gdy wniosek o zmianę będzie dotyczył zmiany przedmiotu działalności.
 
Autor: adw. Michał Kiedrzyn – Senior associate w Kancelarii SKP.

 

[1] Polska Klasyfikacja Działalności 2025 – zmiany dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. – Ministerstwo Rozwoju i Technologii – Portal Gov.pl

Kontakt

Warszawa

ul. Ks. Skorupki 5,
00-546 Warszawa

Sopot

ul. Armii Krajowej 116/17
81-824 Sopot
22 230 2655biuro@skplaw.pl
Więcej
Copyright 2022 Polityka Prywatności Regulamin