Kancelaria SKP włącza się do walki o poszanowanie godności osób urodzonych dzięki metodzie in vitro.

19. 08. 2022

Kilka dni temu media obiegła informacja, że rodziny dzieci urodzonych dzięki metodzie in vitro zamierzają pozwać autorów podręcznika do HiT oraz ministra Czarnka. Powstała nawet specjalna zbiórka na ten cel zorganizowana przez Kamila Mieszczankowskiego, znanego w sieci jako Bezczelny Lewak. Ogromne zainteresowanie sprawą potwierdza, jak duże jest oburzenie społeczne na treści zawarte w podręczniku. Córkę Mieszczankowskiego będą reprezentować prawnicy z kancelarii SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk.

 

Oburzenie rodziców, ale i osób urodzonych dzięki postępowi medycyny wzbudził zwłaszcza fragment, w którym Prof. Roszkowski pisze o „laboratorium” czy „hodowli” dzieci i stawia pytania o to, kto będzie kochał „wyprodukowane” w ten sposób dzieci. Podręcznika do HiT bulwersuje, tym bardziej, że jest to treść adresowana do nastolatków.

 

Oczywistym jest, ze sformułowania z książki naruszają godność osób, które narodziły się dzięki metodzie in vitro. Jednak, gdy państwo tworzy z tego obowiązujący kanon nauczania młodych ludzi – reakcja jest konieczna. Wraz z mec. Lejman przygotowujemy pozwy przeciwko autorowi, wydawnictwu i MEN – podkreśla mec. Maciej Ślusarek partner zarządzający kancelarii SKP.

 

To w pełni zrozumiałe, że rodzice są zdeterminowani, by jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego zablokować korzystanie z podręcznika, którego przyswojenie przez nastolatków może doprowadzić do stygmatyzowania ich dzieci i życia w poczuciu zagrożenia. Wyzwaniem jest takie sformułowanie żądań procesowych, które doprowadzi do wycofania się autora, wydawnictwa i MEN ze szkodliwych słów bez jednoczesnego przyciągania uwagi adresatów podręcznika do spornego fragmentu książki – dzieli się swoimi przemyśleniami adwokat Katarzyna Lejman, partner kancelarii SKP.

 

Zdaniem prawników, jak i rodzin, które zdecydowały się pozwać także Ministra Edukacji Narodowej, to na tym ostatnim spoczywa główna odpowiedzialność za rozgłos bulwersującego tekstu. Bez jego aprobaty i przyjęcia książki na listę obowiązujących podręczników, skala naruszenia dóbr osobistych dzieci urodzonych dzięki metodzie in vitro byłaby nieproporcjonalnie niższa.

 

Kontakt

Warszawa

ul. Ks. Skorupki 5,
00-546 Warszawa

Sopot

ul. Armii Krajowej 116/11
81-824 Sopot
22 230 2655biuro@skplaw.pl
Więcej
Copyright 2022 Polityka Prywatności Regulamin