Dlaczego teraz warto zastanowić się nad zmianą formy opodatkowania PIT? SKP #tax alert
03. 12. 2024Koniec roku to dobra okazja, żeby zastanowić się nad zmianą formy opodatkowania PIT na inną, być może bardziej korzystną
Przypominamy, że zbliża się koniec roku kalendarzowego, a wraz z nowym rokiem dla przedsiębiorców opodatkowanych PIT pojawia się możliwość zmiany formy opodatkowania. To dobry i zarazem prawie ostatni moment na przeanalizowanie obecnych rozliczeń i rozważenie zmiany formy opodatkowania (np. na ryczałt lub wprowadzenie IP Box), żeby zniwelować niekorzystne zmiany wprowadzone przez tzw. „Polski Ład”, w szczególności te dotyczące składki zdrowotnej.
Przedsiębiorcy (jednoosobowe działalności, jak i wspólnicy spółek cywilnych) mogą rozliczać się w oparciu o jedną z trzech form opodatkowania:
- zasady ogólne (skala podatkowa) – stawka 12/32%;
- podatek liniowy – stawka 19%;
- podatek ryczałtowy ze stawką zależną od rodzaju działalności (od 3% do 17%).
Poza tym, dodatkową możliwością (w przypadku skali lub podatku liniowego) dla niektórych z Państwa może być tzw. IP Box – z mocno preferencyjną 5% stawku podatku dochodowego.
Wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania zależy od wielu indywidualnych dla danego przedsiębiorcy czynników, takich jak przewidywane przychody, koszty, możliwość korzystania z ulg itd. Ponadto, przy wyborze formy opodatkowania warto pamiętać o składce zdrowotnej (zarówno jej wysokości i sposobie liczenie jak i możliwości jej odliczenia) czy daninie solidarnościowej.
Ważne! Przy wyborze ryczałtu, należy wnikliwie przeanalizować zakres swojej działalności i zastosować do niej odpowiedną stawkę. By nie popełnić błędu warto wspierać się przy tym najnowszym orzecznictwem – jako przykład należy wskazać, że w niedawnym (i dość przełomowym) wyroku Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) ograniczył możliwość stosowania przez niektórych informatyków stawki 8,5% w przypadku specyficznych usług i przypisał im stawkę 12%.
Z drugiej strony, in plus dla przedsiębiorców, w orzecznictwie ugruntowuje się już stanowisko, zgodnie z którym przychód z działalności, której przedmiotem są usługi zarządzania konkretnymi projektami (Project Manager) może być opodatkowany stawką ryczałtu 8,5%. To potwierdza, jak istotnym jest by każdą sytuację oceniać indywidualnie.
Co należy zrobić? Co do zasady, aby zmienić formę opodatkowania na nowy rok, należy to zgłosić w terminie do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód w nowym roku podatkowym – najczęściej więc będzie to termin do 20 lutego 2025 r. Decyzję jednak warto poprzedzić analizą, bowiem kolejnej zmiany będzie można dokonać dopiero … w 2026 r.
W razie pytań lub wątpliwości co do wyboru najbardziej optymalnej formy opodatkowania, jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Autorzy: adw. Radosław Kobrzyński – Associate w Kancelarii SKP, Michał Krysik – doradca podatkowy w Kancelarii SKP.