Newsletter SKP #tax alert

25. 11. 2024

Branża kreatywna oraz IT powszechnie funkcjonuje w ramach relacji B2B, w tym z szerokim wykorzystaniem współpracy z freelancerami działającymi w formie jednoosobowych działalności gospodarczych. Dlatego zwracamy Państwa uwagę na najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców działających właśnie w tej formie.
 
1. Zmiany w składce zdrowotnej w trzech krokach
 
KPRM dodała autopoprawkę do przyjętego już projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, a ponadto opublikowała założenia kolejnej nowelizacji na 2026 r. Dzięki temu wiemy już, że zmiany w zakresie składki zdrowotnej będą wprowadzone w 3 krokach – dwie pierwsze zmiany mają obowiązywać już w 2025 r., natomiast trzecia od 2026 r.
 
Krok 1 i 2 – zmiany od 2025 r.
 
Krok 1 to zapowiadana już wcześniej zmiana, polegająca na tym, że przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą już uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. W efekcie przedsiębiorcy nie będą już musieli płacić składki zdrowotnej od sprzedaży np. firmowego samochodu czy nieruchomości. To zmiana oczywiście korzystna dla przedsiębiorców.
 
Krok 2 to natomiast obniżenie minimalnej składki zdrowotnej. Ma ona wynieść 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, a nie od 100% minimalnego wynagrodzenia jak ma to miejsce obecnie. Pozwoli to przedsiębiorcom opłacającym składkę zdrowotną w minimalnej wysokości (opodatkowanym wg skali lub podatkiem liniowym) na oszczędność rzędu ok. 100 zł miesięcznie.
 
Krok 3 – planowane zmiany od 2026 r.
 
Trzecia i zarazem najważniejsza zmiana wprowadzać ma nowe zasady wymiaru składki zdrowotnej. Według założeń ma ona wynosić:

  • Zasady ogólne (skala podatkowa) oraz podatek liniowy – dwa progi:
    • dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia1– stała składka w wys. 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia
    • nadwyżka ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia – dodatkowe 4,9% od tej nadwyżki
  • Ryczałt – dwa progi:
    • przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia – stała składka w wys. 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia
    • nadwyżka ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia – dodatkowe 3,5% od tej nadwyżki

Ponadto ma zostać zlikwidowana możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym (obecnie jest to bardzo ograniczone, ale jednak możliwe w podatku liniowym i przy ryczałcie)
 
Dobrze, że po długim okresie niepewności co do kształtu zmian w składce zdrowotnej poznaliśmy w końcu jej najważniejsze założenia i że są one, co do zasady, dla zdecydowanej większości przedsiębiorców pozytywne (choć np. dobrze zarabiający przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem mogą odczuć od 2026 r. wzrost ciężaru składki zdrowotnej). Mimo to, zmiany w dalszym ciągu są dosyć „skromne” i dalej składce zdrowotnej daleko do stanu sprzed wprowadzenia tzw. „Polskiego Ładu”. Niestety najprawdopodobniej trzeba oswajać się z tym, że stan ten już nie powróci (koszt dla budżetu byłby zbyt duży, zwłaszcza przy obecnym poziomie zadłużenia) i aprobować – z mniejszym lub większym bólem – każdy pomysł (nawet skromny) obniżenia tej składki i odciążenia przedsiębiorców.
 
2. Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r.
 
Kasowy PIT to odpowiedź na trudności jednoosobowych przedsiębiorców z utrzymaniem płynności finansowej z uwagi na nierzetelnych lub spóźniających się z zapłatą kontrahentów. Na dotychczasowych zasadach podatnicy-przedsiębiorcy niejednokrotnie musieli płacić PIT, niezależnie od tego, czy otrzymali płatność od kontrahenta, czy też nie. Dzięki kasowemu PIT obowiązek ten (i w konsekwencji konieczność zapłaty podatku dochodowego) powstanie dopiero w momencie faktycznego otrzymania zapłaty.

  • Kto może skorzystać? Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy nie prowadzą pełnych ksiąg (prowadzą KPIR) i których przychody nie przekraczają 1 mln zł rocznie oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej.
  • Jak można skorzystać? Należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego.
  • Jakie są ograniczenia? Kasowy PIT będzie można stosować wyłącznie do przychodów wynikających z transakcji pomiędzy przedsiębiorcami i udokumentowanymi fakturami.
  • Czy jest to korzystne rozwiązanie? Co do zasady tak, przy czym zwracamy uwagę, że może ono się wiązać z dodatkowymi trudnościami ewidencyjnymi i administracyjnymi, przykładowo:
    • limit kasowego PIT (1 mln zł) jest niższy od limitu kasowego VAT (2 mln euro), więc trzeba monitorować te progi oddzielnie;
    • prowadzenie ewidencji faktur dokumentującej przychody rozliczane metodą kasową;
    • konieczność stałego monitorowania terminów płatności od kontrahentów (dla potrzeb monitorowania obowiązku rozliczenia PIT);
    • sprawdzanie statusu kontrahentów pod kątem relacji B2B.

3. Wakacje ZUS
 
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji ZUS. Jest to de facto zwolnienie z konieczności opłacania składki ZUS (z wyłączeniem składki zdrowotnej) w jednym wybranym przez siebie miesiącu w roku. Składka zostanie wtedy sfinansowana z budżetu państwa i będzie się wliczać do przyszłej emerytury czy renty.

  • Kto może skorzystać? Przedsiębiorcy wpisani do rejestru CEIDG, którzy zatrudniają do 9 pracowników.
  • Jak można skorzystać? Składając do ZUS wniosek o nazwie RWS (elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS – wyłącznie z konta płatnika).

Czy można skorzystać z wakacji jeszcze w 2024 r.? Tak. W tym celu należy złożyć wniosek W LISTOPADZIE (!!!) i wskazać grudzień 2024 jako miesiąc wakacji. W grudniu można przykładowo złożyć kolejny wniosek obejmujący styczeń 2025 r. Dzięki temu rozwiązaniu, przedsiębiorcy nie będą opłacać składki ZUS (poza składką zdrowotną) przez dwa miesiące z rzędu.
 
Należy przy tym pamiętać, że zwolnienie z opłacenia składek stanowi pomoc de minimis. Chcąc je uzyskać należy dysponować limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących w danym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne, z których płatnik chce uzyskać zwolnienie. Kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro.
 
SKP wspiera Klientów w zakresie zmian i wyboru efektywnych form opodatkowania, jak również świadczy usługi bieżącego doradztwa podatkowego. Gdyby mieli Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w powyższym zakresie, serdecznie zapraszamy do kontaktu.
 
Autor: adw. Radosław Kobrzyński – Associate w Kancelarii SKP.

 

1dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Kontakt

Warszawa

ul. Ks. Skorupki 5,
00-546 Warszawa

Sopot

ul. Armii Krajowej 116/17
81-824 Sopot
22 230 2655biuro@skplaw.pl
Więcej
Copyright 2022 Polityka Prywatności Regulamin